Ošetření zubních kazů, výplňová terapie, výplně, plomby a plombování
Zubní lékař - zubař, soukromá zubní ordinace Hradec Králové, HK
 

OŠETŘENÍ ZUBNÍCH KAZŮ - VÝPLŇOVÁ TERAPIE: výplně, plomby a plombování
zubní ordinace Hradec Králové - 500 02 HK, Břetislavova 1057, tel. č. +420 495 514 188, mobil 775 786 986

     
Ošetření zubních kazů, výplňová terapie, výplně, plomby a plombování

Ošetření zubních kazů, výplňová terapie, plomby a plombování
Výplně fotokompozitní plomby

Výplně fotokompozitní

   Zhotovení fotokompozitních výplně je dnes nejžádanějším způsobem ošetření zubního kazu a to především díky vysoké estetice těchto výplní. Moderní fotokompozita nacházejí uplatnění jak v předním, viditelném, úseku chrupu, tak u zubů postranních. Dobře zhotovená výplň je skoro nerozeznatelná od okolních zubní tkání. Také mechanická odolnost a otěruvzdornost nových fotokompozitních materiálů se díky neustálému výzkumu zlepšuje.
   Za nevýhodu se dá považovat časová náročnost zhotovení kvalitní fotokompozitní výplně, citlivost na chyby při zpracování a větší riziko vzniku sekundárního kazu. Pokud se chce pacient z této výplně v ústech těšit po dlouhá léta, musí mít velmi dobrou ústní hygienu. Pravidelné návštěvy dentální hygienistky lze jen doporučit.

  Výplně fotokompozitní - před zhotovením
před zhotovením
Výplně fotokompozitní - po zhotovení
po zhotovení


Výplně amalgamové plomby

Výplně amalgamové

   V zubním lékařství se amalgam používá již od předminulého století, zkušenosti s ním jsou tedy bohaté a dlouhodobé. Jeho pověsti škodí „ pojišťovenské“ výplně zhotovované z nedózovaného amalgamu, jehož příprava a zpracování není a ani nemůže být dokonalé. Jeho jedinou výhodou tak zůstává právě úhrada ze zdravotního pojištění.
   Řešením, které naše zubní praxe zavedla, je použití amalgamu dózovaného (kapslového), kde je výrobcem zajištěn optimální poměr jednotlivých složek amalgamu. Přesné dávkování v kapslích, strojová příprava a následná bezdotyková aplikace amalgamu umožní velmi dobrou kondenzaci materiálu do kavity, dobrou modelaci a vyleštění výplně.
   Výhodou kvalitně zhotovené amalgamové výplně je dlouhodobá odolnost a stálost v ústech pacienta a při zachování pravidelné ústní hygieny i minimální riziko vzniku sekundárního kazu. Jedinou větší nevýhodou těchto výplní je nedostatečná estetika, vždyť „ stříbrné plomby“ zná ze svého okolí každý z nás. Řešením je proto použití amalgamových výplní pouze v postranním úseku chrupu, kde vyniknou jejich výhody.


Výplně skloionomerní plomby

Výplně skloionomerní

   Skloionomery (glassionomery, sklopolyalkenoáty) patří jsou historicky mladší výplňové materiály. Výplně z nich zhotovené se dají označit jako „bílé“, estetických kvalit výplní fotokompozitních pro svoji opukni bělost nedosahují. Také jejich odolnost v ústech je nižší. Jejich výhodou je podle okolního prostředí buď uvolňování nebo naopak absorpce fluoridových iontů, které se mohou podílet na regeneraci okolních tvrdých zubních tkání. Často se proto uplatňují při ošetřování dětí při zhotovení výplní na dočasných zubech. Využití nacházejí i ve stálém chrupu při ošetření hlubokých kazů. Po vyzrání skloionomerní výplně se její povrchová část odstraní a nahradí fotokompozitem, tak vzniká výplň sendvičová. Ta spojuje výhody obou materiálů.


 
   zubni-lekar-zubar.cz >> OŠETŘENÍ ZUBNÍCH KAZŮ - VÝPLŇOVÁ TERAPIE: výplně, plomby a plombování
Ošetření zubních kazů, výplňová terapie, výplně, plomby a plombování