Bělení zubů, vybělování chrupu
Zubní lékař - zubař, soukromá zubní ordinace Hradec Králové, HK
 

BĚLENÍ ZUBŮ: vybělování chrupu, ordinační bělení, domácí bělení, asistované bělení, kombinované bělení
zubní ordinace Hradec Králové - 500 02 HK, Břetislavova 1057, tel. č. +420 495 514 188, mobil 775 786 986

     
Bělení zubů

Bělení zubů

   V poslední době představuje bělení zubů velmi žádané zubní ošetření přibližující vzhled a výraz chrupu, potažmo celého obličeje, současným módním trendům. Může být i řešením u zubů zabarvených v důsledku zevních příčin (kouření a žvýkání tabáku, některé potraviny a nápoje, špatná ústní hygiena, dlouhodobé výplachy úst desinfikujícími přípravky), někdy též vlivem vnitřních příčin (některá antibiotika, fluoróza, systémové choroby, stárnutí zubů). Úspěšnost, délka a druh léčby tak závisí především na výše uvedených příčinách.

   Principem bělení zubů je působení molekul peroxidu vodíku obsažených v bělícím gelu na pigmenty uložené v zubních tkáních. Stávající výplně, fasety a protetické korunky se nevybělí, proto je třeba počítat s jejich výměnou po stabilizaci výsledku bělení.

   Někdy se může v průběhu zákroku objevit citlivost zubů. Ta je ale pouze přechodná. Za předpokladu, že při bělení dodržujete rady zubního lékaře nebo dentální hygienistky a docházíte na kontroly k poškození zubů nedochází.

   Podle časových požadavků pacienta, jeho trpělivosti a finančních možností a podle druhu, tíže a rozsahu postižení chrupu lze volit z následujících metod:

  • ordinační bělení zubů
  • domácí bělení zubů
  • asistované (čekárenské) bělení zubů       
  • kombinované bělení zubů
  • bělení jednoho zubu
Bělení zubů

   Velmi zjednodušeně lze říci, že 60 minut čistého času ordinačního bělení zubů odpovídá asi 10 aplikacím čekárenského bělení a asi 2-3 týdnům každodenního domácího bělení.


Ordinační bělení zubů

Ordinační bělení zubů

   Výhodou ordinačního bělení zubů je především rychlost dosažení požadovaného výsledku. Častěji se zde ale vyskytuje citlivost zubů po výkonu. Kvůli nákladům spojených s pobytem pacienta v ordinaci po celý čas výkonu je ve výsledku také nejdražší. K výraznému posunu barvy chrupu ke světlejším odstínům dochází často již při prvním sezení v ordinaci. Přesto pro dosažení a stabilizaci kýženého výsledku se doporučují návštěvy 2-3. Nejčastěji se využívá bělící gel, kde koncentrace H2O2 dosahuje 35-38%, proto je potřeba chránit okolní měkké tkáně jako jsou rty,dásně a ostatní sliznice dutiny ústní. Gel se nechá působit asi 20 minut, potom se vrstva běliva nahradí novou. Během jednoho sezení se bělící prostředek vymění obvykle třikrát. Pro zvýšení efektu bělení lze přípravek s H2O2 aktivovat lampou emitující světlo v modrém spektru.
 
Bělení zubů ordinační - stav před bělením
stav před bělením
  
Bělení zubů ordinační - nanášení gingivální bariéry
nanášení gingivální
bariéry
Bělení zubů ordinační - bělící gel na zubech
bělíci gel na zubech
Opalescence Xtra Boost
Bělení zubů ordinační - stav po bělení
stav po bělení
  


Domácí bělení zubů

Domácí bělení zubů

   Při domácím bělení zubů se využívají gely s mnohem menší koncentrací H2O2, ten je často v bělícím přípravku dodáván jako karbamid peroxidu. Gel si nanáší sám pacient do plastových nosičů, které byly vyrobeny v zubní laboratoři přesně podle modelů jeho chrupu. Nosiče si pak zavede do úst, kde zůstávají po potřebnou dobu, danou koncentrací H2O2 a způsobem domácího bělení. Tato technika je vhodná u lidí s vyšší vnímavostí bolesti, u zubů resistentních na bělení, kde je potřeba, aby bělící gel působil dlouhodobě (až měsíce), a také při kombinovaném bělení, kdy stabilizuje a rozvíjí efekt dosažený ordinačním bělením. Při dodržení pokynů zubního lékaře či dentální hygienistky a při pravidelných kontrolách v průběhu bělení se jedná o metodu bezpečnou i při dlouhodobém užívání. Výhodou je též možnost využít nosiče a zbylý gel při opakování bělení, např. po 1 roce, když už máte pocit, že zuby jsou opět zabarveny.
 
Bělení zubů domácí - otisk pri první návštěvě
otisk při první návštěvě
  
Bělení zubů domácí - nosič zhotovený v laboratoři
nosič zhotovený v laboratoři
Bělení zubů domácí - nosič adaptovaný na chrup
nosič adaptovaný na chrup
Bělení zubů domácí - vybělené zuby
vybělené zuby
  


Asistované (čekárenské) bělení zubů

Asistované (čekárenské) bělení zubů

   K provedení asistovaného bělení zubů se používají buď konfekční nosiče (např. Tréswhite systém od firmy Ultradent) nebo individuálně zhotovené plastové nosiče padnoucí přesně na chrup pacienta (stejné jako v případě domácího bělení). Součástí konfekčních nosičů bývá již vrstva účinné látky, do individuálních ji zavádí zubní lékař či dentální hygienistka při ošetření. Bělící gel obsahuje 20-35% karbamid peroxidu a v ústech se nechává působit obvykle půl až celou hodinu. Po tuto dobu pacient sedí v čekárně za občasných kontrol zdravotnického personálu. Poté jsou nosiče a gel odstraněny v ordinaci a zuby očištěny. Tento způsob bělení může probíhat samostatně v opakovaných návštěvách, cca 10-14 sezení, nebo ji lze využít v rámci kombinovaného bělení. U zručných a dobře motivovaných pacientů lze po několika úvodních asistovaných aplikacích gelu převést tuto metodu na bělení domácí, byť s tímto silnějším gelem. Pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou pak samozřejmostí.


Kombinované bělení zubů

Kombinované bělení zubů

   Jak už z názvu vyplývá, jde o kombinaci různých technik bělení. Nejčastějším prováděným ošetřením je spojení jednoho sezení ordinačního bělení (1.fáze), na které navazuje hned 2.den bělení domácí (2.fáze). Díky tomu pacient vidí již od počátku, jak bělení funguje, a následné domácí bělení dokáže chrup dobělit do stabilnějších výsledků oproti čistě ordinačnímu bělení. Na druhou stranu oproti čistě domácímu bělení se podaří dosáhnout stejného výsledku za kratší čas. Obdobný efekt přináší kombinace asistovaného a domácího bělení, kdy využíváme pro obě techniky jeden, na míru zhotovený, plastový nosič.


Bělení jednoho zubu

Bělení jednoho zubu

   Tato technika se používá při estetické korekci jednotlivých mrtvých zubů, u kterých je zabarvení důsledkem endodontického ošetření. Určitě znáte ze svého okolí lidi, kteří mají často krásný světlý chrup, jež kazí jeden či dva zabarvené zuby. Někdy jsou růžové, jindy oranžové, béžové nebo šedé. Řešením je odstranit co nejvíce probarvených tkání zubu i s výplní, aplikovat do předem ošetřené dřeňové dutiny bělící gel s vysokou koncentrací H2O2, zub uzavřít a nechat bělící prostředek působit do dosažení požadovaného výsledku (tzv. „walking bleach“). Poté se bělící vložka odstraní a zhotoví se fotokompozitní výplň odpovídající barvy. Vhodné též bývá zub zpevnit nekovovým estetickým čepem upevněným v kořenovém kanálku adhesivní technikou.


Bělící pasty

Bělící pasty

   Pokud máte pocit, že vybělené zuby začínají tmavnout nebo že se zanášejí novou vrstvou pigmentů, můžete si chrup čistit zubními pastami s bělícím účinkem, které dovedou tyto procesy účinně zbrzdit. Doporučována bývá až jeden měsíc trvající kúra bělící pastami od renomovaných výrobců. V naší ordinaci je možné zakoupit Opalescence Whitening Toothpaste (firma Ultradent) a zubní pasty Rembrandt (firma Oral-B), jejichž účinky byly prokázány i klinickými studiemi.

 
   zubni-lekar-zubar.cz >> BĚLENÍ ZUBŮ: vybělování chrupu, ordinační bělení, domácí bělení, asistované bělení, kombinované bělení
Bělení zubů, vybělování chrupu